Strona Główna » Film, Wydarzenie » XV Forum Kina Europejskiego CINERGIA – Energia Nowej Europy

Łódź Filmowa oraz Sieć Helios zapraszają na repliki XV Forum Kina Europejskiego CINERGIA – Energia Nowej Europy.

Forum Kina Europejskiego jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Od pierwszej edycji w 1992 roku FKE zapisało się na mapie ogólnopolskich festiwali jako impreza przypominająca, że dawna wielokulturowa Łódź to stolica polskiej kinematografii o wielkich tradycjach filmowych i otwartości na kino europejskie oraz światowe.

W tym roku festiwal zagości w Łodzi, Wrocławiu – Helios ul. Kazimierza Wielkiego, Gdańsku, Białymstoku – Helios Alfa, Radomiu, Gorzowie, Opolu, Piotrkowie oraz w Katowicach.

W Opolu zobaczymy aż 12 filmów w dniach 16-22 listopada.

16 listopada (wtorek)

18:30 Pewien dżentelmen
reżyseria: Hans Petter Moland
Obsada: Stellan Skarsgard, Jannike Kruse Jatog, Jan Gunnar Roise 
Norwegia 2010r.; 109 min.
 
Opis filmu:
Ulrik (w tytułowej roli: Stellan Skarsgard) jest znów na wolności. Czeka tu na niego Jensen, jego szef, wyznawca starej szkoły, gdzie dba się o swoich ludzi i pilnuje, by wszystkie rozliczenia były w porządku. Dlatego ważne dla niego jest, by Ulrik rozliczył się z kapusiem, który wysłał go do więzienia. Rozliczył się, to znaczy zabił. Ulrik jest miłym człowiekiem. Niczego nie wymaga, niczego nie oczekuje. Nie zastanawia się też za bardzo nad tym, co robi. Po prostu to robi i już. Za wikt i opierunek zrobi to, o co się go poprosi….
Wszystko jedno, czy chodzi o odrobinę miłości, czy o morderstwo. Syn Ulrika, który dorastał bez ojca, ułożył sobie życie. Jest wykształcony, ma narzeczoną, plany na przyszłość. I ojca mordercę, co niekoniecznie podoba się jego narzeczonej. Jej rodzina nie życzy sobie takich powinowatych – mają szkółkę ogrodniczą i zasady. A Ulrik do nich nie pasuje. Ulrik jest całkiem miłym facetem. Ale do jakiego stopnia można być miłym?

20:30 W drodze do domu
reżyseria: Bent Hamer
obsada: Nina Borud, Trond Fausa Aurvaag, Arianit Berisha
Niemcy, Norwegia, Szwecja, 2010, 85 min

W wigilijny wieczór w małym norweskim miasteczku Skogli kilka osób, mimo przeszkód, próbuje odnaleźć drogę do domu na święta. Różnią się pod względem wieku i charakterów, ale łączy je jedno – chęć powrotu do domu z własnym bagażem życiowych doświadczeń. I choć dom traktowany jest tu symbolicznie – jako ostoja miłości i bezpieczeństwa – to dla wszystkich okazuje się być wartością najcenniejszą.
 

Cena biletu 12 PLN.
BILETY DO NABYCIA W KASACH KINA.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039