Strona Główna » Koncerty » Koncert symfoniczny

W programie:
Gustav Mahler – Adagietto z V Symfonii c-moll op. 47
Georg Friedrich Händel – I know that my Redeemer liveth z Oratorium Mesjasz HWV 56
Franz Schubert – Pieśń Eleny III (Ave Maria) na głos i orkiestrę D 839 op. 52 nr 6
Charles Gounod – Repentir – pieśń na sopran, organy i orkiestrę (O Divine Redeemer)
Wolfgang Amadeus Mozart – Exultate, jubilate motet na sopran i orkiestrę
Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47

Izabela Matuła – sopran
Studiowała teorię muzyki oraz śpiew (w klasie Semena Shkurhana) na Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym czasie miała też okazję doskonalić swoje umiejętności wokalne na kursach mistrzowskich i warsztatach u Elżbiety Towarnickiej, Ryszarda Karczykowskiego, Urszuli Trawińskiej – Moroz i Charlotte Lehmann.
Wzięła udział w Międzynarodowym Kursie Operowym Oper Oder-Spree w Beeskow (w klasie Jutty Schlegel, Universitat der Kunste, Berlin), w ramach którego wystąpiła w przedstawieniach operowych w Beeskow i Neuzelle (2005); Kursie Interpretacji Muzyki Polskiej w ramach VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki pod kierunkiem Marii Fołtyn, zakończonego koncertem Wieczór Młodych Talentów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (2006); Internationale Bachakademie Stuttgart u prof. Elisabeth von Magnus, w ramach którego wykonała Mesjasza G. F. Haendla w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz w Kościele św. Katarzyny w Krakowie (2006); kursie u prof. Ingrid Kremling w ramach XLII Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (2007); kursie u prof. Charlesa Kellisa z Juilliard School of Music (2007) i prof. Heleny Łazarskiej (2008) w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prof. Teresy Berganzy (2009) w Warszawie.
Jest laureatką konkursów wokalnych: I nagrody w konkursie o stypendium Fundacji YAMAHA Scholarship Award 2007, I nagrody w IX Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej, Grand Prix w Międzynarodowym Kursie Operowym Oper Oder-Spree w Beeskow /Niemcy, 2005/.
Artystka wzięła udział w takich festiwalach jak: XVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych – SILESIA /Katowice 2007/; Wratislavia Cantans; XXXII Kurs Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej /Wrocław 2007/; XXII Dni Muzyki Wokalnej /Katowice 2007/; I Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Akademickich /Katowice 2008/, II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu /2009/, I nagrody na konkursie Oper Schloss Laubach /2009/.
Artystka często występuje w repertuarze oratoryjnym m.in.: Msza Koronacyjna W. A. Mozarta, prawykonanie oratorium Św. Rafał Kalinowski – Pielgrzym Boży J. Łuciuka, Siedem bram Jerozolimy K. Pendereckiego.
Śpiewaczka świetnie sprawdza się również w repertuarze operowym. Wystąpiła m.in.: w koncercie Gala Rosyjskiej Opery pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego /Bydgoszcz, 2008/, w przedstawieniu operowym Rendez-Vous z Mozartem pod kierownictwem Jana Jazownika /Częstochowa/, w operach: Orfeusz i Eurydyka C. W. Glucka /Kraków 2007/; Wesele Figara /Hrabina/ W. A. Mozarta /Kraków, Kołobrzeg 2008/.
Artystka reprezentowała Polskę w tegorocznej edycji konkursu BBC Cardiff Singer of the World. W lipcu tego roku ukazał się jej debiut fonograficzny z wszystkimi pieśniami Szymanowskiego.
Izabela Matuła reprezentowana jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Marta Kowalczyk urodziła w Koszalinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie prof. Jolanty Libickiej, a następnie prof. Małgorzaty Kobierskiej. Obecnie jest uczennicą OSM im. Zenona Brzewskiego w Warszawie i kształci się w klasie profesora Jana Staniendy.

W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Ponadto jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, między innymi: I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Paganini Junior Radia BIS, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled /Słowenia/
oraz ostatnio – I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Konkursie Młodych Muzyków im. P. Konjovica w Belgradzie i IV nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. T. Wrońskiego na Skrzypce Solo.

Koncertowała w wielu krajach Europy, a ponadto w Chinach, Kanadzie i Rosji. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej; koncertowała także, między innymi, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją takich dyrygentów jak Antoni Wit, Jacek Kasprzyk, Ruben Silva, Sławomir Chrzanowski, Jan Stanienda i Łukasz Borowicz.

Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska.

Obecnie gra na skrzypcach Norberta Kijanki z 2004 roku.

Data: 17 grudzień 2010
Godzina: 18:00 – 19:30
Bilety: 25 zł, ulgowy 18 zł
Miejsce: Filharmonia Opolska, sala koncertowa

źródło: www.filharmonia.opole.pl
 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039