Strona Główna » Spotkanie, Wydarzenie, Wykład » Trudne Piękno – Jaki Pomnik?

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza wszystkich zainteresowanych twórczością artystyczną XX i XXI wieku na cykl wykładów "Trudne piękno", z których pierwszy rozpoczął się od fundamentalnego pytania: „czy sztuka współczesna potrzebuje piękna?". Kolejna istotna kwestia, jaka zostanie poruszona podczas cyklu wykładów to, „JAKI POMNIK?" – to pytanie o przestrzeń publiczną oraz o to, kto może decydować o jej kształcie.

"Do narodowej dyskusji na temat pomnika, jaka się rozpętała z okazji pamiętnego krzyża przed Pałacem Prezydenckim dołączyli już niemal wszyscy – od polityków i dziennikarzy – poprzez donośny „głos ulicy", po redaktorów- rejestratorów życia kulturalno-społecznego i najmniej liczne głosy ludzi sztuki. Jak zawsze w naszym kraju, każdy rodak zna się najlepiej na medycynie i równie swobodnie i pewnie orzeka w sprawach sztuki. Ale przecież emocje narodu, nawet najsilniej przeżywane nie zwalniają ludzi sztuki – praktyków od zabrania głosu w sprawie, która dotyczy ich powołania, doświadczenia, wykształcenia a także wrażliwości twórczej, nie bez osobistych sukcesów i porażek w obszarze, w którym sytuuje się trwałe upamiętnianie postaci i zdarzeń w t.zw. przestrzeni społecznej.

Mając się za osobę spełniającą wymienione kryteria, poczuwam się do obowiązku wyrażenia także swej opinii w tej sprawie – opinii rzeźbiarza, wieloletniego pedagoga wyższych uczelni i artysty, którego zawsze fascynuje sprawa trafnego zespolenia treści i formy z jej miejscem. „Miejsce", które w tym akcie złączenia ma szansę powstać może stawać się ważnym aktem sztuki. Temu zagadnieniu poświęciłem w przeszłości wiele osobistych wypowiedzi, ale także przede wszystkim twórczych działań. Przeszedłszy w młodości solidną szkołę wybitnych pedagogów atystów-rzeźbiarzy i architektów, a także „szkołę" artystycznych przyjaźni z rówieśnikami myślącymi podobnie, szkołę bolesnych porażek (nie samych tylko), chcę dziś przedstawić swój niepokój. Przecież sprawy z pozoru bezdyskusyjne, o które walczyliśmy już tak dawno okazują się w dzisiejszej rzeczywistości sztuki – kolejnych mód i pospiesznego sukcesu rynkowego – warte tyle, co spadły z drzewa liść. Pomnik, który jako dzieło sztuki, na którym wszyscy się znają, nielubiany i pozostający w lekceważeniu jednych i bałwochwalczym szacunku i podziwie innych, to utrwalona i zmaterializowana jakaś ważna pamięć, którą pragnie się zachować w miarę nośnej formie i wyrazie odpowiadającym swemu czasowi."

Maciej Szańkowski 

„JAKI POMNIK." Wykładowca prof. Maciej Szańkowski
Data: 29.11.2010
Godzina: 18.00
Miejsce: Czytelnia Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT, ul. Kośnego 32a, Opole

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039