Strona Główna » Wystawy » Mrożkowe mówienie kreską – przedłużenie wystawy

Na wystawie prezentowane są rysunki Sławomira Mrożka z różnych okresów jego pracy twórczej. 60. rysunków publikowanych wcześniej m.in. w „Szpilkach”, „Przekroju”, w różnych cyklach np.: „Przez okulary” czy „Polska w obrazkach” są zaledwie niewielką próbą ukazania bogatego dorobku twórcy. Na wernisażu zaprezentowana zostanie animacja rysunków Sławomira Mrożka.
Rysować – to mówić kreską. To co ma się do powiedzenia. Jedni rysując mówią o tym, inni o tamtym – o walorach plastycznych ciała kobiecego, o napięciach kierunkowych w gmatwaninie kresek, o pewnych ludziach, o polityce, o sekretarkach, o wyspie bezludnej. Każdy z tych tematów można opowiadać tragicznie, dramatycznie, obyczajowo, komicznie – rozmaicie. Mrożek opowiada w swych rysunkach szalenie wesoło o przeciętnych współczesnych Polakach i podnosi ich cechy do kwadratu.
(S.Kożerski)

Sięgnięcie po piórko rysownika Mrożek objaśniał rozmaicie. Jednym z powodów była prosta ekonomia, która wyraziła się w takiej oto opinii: „Zamiast bardzo dużo gadać, wolałem trochę narysować”. Ale nie był to i nadal zresztą nie jest powód jedyny. Mrożkowi chodzić musiało nie tylko i nie tyle o ekonomię czasu, ile wyrazu. W wypadku rysunku inna jest bowiem relacja między rozumieniem i artykulacją, myślą i jej wyrazem. Myślenie potrzebuje słów. Jest liniowe. Myślimy krok po kroku, słowo po słowie. I to właśnie kroczenie, to przechodzenie od słowa do słowa, od pojęcia do pojęcia doprowadza nas do rozumienia, które jest natychmiastowe – więc pozasłowne. Rysunek staje po stronie rozumienia. Przedstawia punkt dojścia. Dlatego być może dobry rysunek to paroksyzm myśli. Jest lekki, bo pozbawiony swej genealogii. Nie ma w nim śladów trudu myślenia. Przedstawia czyste rozumienie, które zawsze sprawia wrażenie konieczności.
(Stanisław Rosiek)

wystawę można oglądać do 15 grudnia 2010

Miejsce wystawy: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

źródło: MBP

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039