Strona Główna » Wydarzenie, Wystawy » Wernisaż wystawy Ka KaRu KaRuArt

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, NZOZ "Samarytanin", Przyjaciele zapraszają na wernisaż wystawy Ka KaRu KaRuArt.
Opieka artystyczna wystawy – Andrzej Czyczyło, oprawa muzyczna wernisażu – Krzysztof "Puma" Piasecki.

Rudolf Kaluza „KaRu” (1939-2010)
Opolanin z urodzenia, większą część życia spędził na Zachodzie, gdzie zdobył sławę i uznanie. Absolwent Liceum Plastycznego we Wrocławiu. Jego prace nawiązują do klasycznej szkoły… rysunku, ale pod względem technik graficznych ocierają się o awangardę, z czego był dumny. Stosował kolaż technik, poczynając od rysunku, kończąc na kopiarkowej obróbce fotografii, osadzonej w secesyjnym klimacie. Od 1968 roku był samodzielnym artystą, „wolnym strzelcem” na międzynarodowym rynku reklamy i showbiznesu. Przez 30 lat pracował dla koncernu „Marsa”, tworząc kampanie reklamowe batoników i M&M-sów, a nawet wymyślając je graficzne, jego wielkim klientem był też koncern „Revlon”. Tworząc w Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych nie przestawał tęsknić za ukochanym Opolem. […] Odkąd wrócił na stałe do Polski w 2003 roku, udzielał się na wielu polach, działał charytatywnie Opolu, między innymi ozdabiając pracami pokoje dzieci w Ośrodku Rehabilitacji Społecznej „Szansa” oraz w domach dziecka, przyczyniał się także do popularyzacji województwa, projektując sylwetkę opolskiego dinozaura i biorąc udział w akcjach promocyjnych. Ale w sensie zawodowym i finansowym satysfakcji nie miał, niemieckie oszczędności stopniały do zera, a ciężka choroba, która spadła na niego niespodziewanie dopełniła katastrofy.
Zmarł 27 marca 2010 roku. Przyjaciele pochowali go w strugach deszczu, w przejmująco skromnej ceremonii pogrzebowej, na koszt opieki społecznej.

KaRu
Nie wszystek umrę…
Wiedział, że umiera, ale bardzo chciał żyć. Żyć w swoich pracach. Wielki artysta, grafik i designer o międzynarodowej sławie, u schyłku życia całkiem zapomniany. Gdy rak kości przykuł go do łóżka w hospicjum w Kup, nie przestawał tworzyć. Rysował tak długo, jak długo był w stanie utrzymać w ręce ołówek, nawet dzień przed śmiercią. Na pytanie: „Jak Ci pomóc KaRu?”, miał niezmiennie jedną odpowiedź: „pomóż mi zrobić wystawę w Opolu”, to było jego wielkie marzenie. Lekarze z hospicjum w Kup jako pierwsi postanowili uzdrowić niespełnioną artystycznie duszę 71-letniego Rudolfa Kaluzy, obiecując mu wernisaż jego prac. Po reportażu w „NTO” świat sobie przypomniał o „Karu” i wyciągnął pomocna dłoń. Gdy dowiedział się, że w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wystawa jego prac, zasnął w spokoju.
KaRu, twoje marzenie właśnie się spełniło…

Data: 14 grudzień
Godzina: 17:00 – 20:30
Miejsce: Galeria WuBePe, Piastowska 20, Opole

źródło: WBP
 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039