Strona Główna » Ogólnie » Wykład w blasku świetlówki

W środę, 15 grudnia odbył się w Bibliotece ARTPUNKTU, przy ul. Kośnego 32a wykład Natalii Krawczyk – W blasku świetlówki. Był to trzeci, ostatni wykład dotyczący sztuki XX i XXI wieku.

W trakcie wykładu zebrani usłyszeli nie tylko historię neonów, sposoby ich wykorzystywania kiedyś oraz dziś, ale również zastosowanie w sztuce oraz w reklamie. Gdyby prześledzić "wyzwolenie" materiałów świetlnych ze swojej funkcji oświetleniowej oraz ich transpozycję do sztuki w latach 50., okaże się, że lampy wyładowcze zwane też jarzeniówkami, świetlówkami i neonami wiodły prym tej rewolucji.

Lampa neonowa – wynaleziona została w 1910 roku przez Francuza Georges'a Claude'a.  Była to najprostsza lampa wyładowcza, napełniania gazem. Pierwszą świetlówkę natomiast, o kształcie, jaki znamy do dzisiaj, stworzył w 1935 roku Arthur Compton. Działania związane z II wojną światową, zapotrzebowanie przemysłu napędziło produkcję świetlówki. Znalazła ona zastosowanie nie tylko w przemyśle, lecz również sztuce.

W 1923 roku firma Claude Neon wprowadziła neon na rynek w Stanach Zjednoczonych. Earl C. Anthony z Packard Car w Los Angeles zakupił 2 neony z napisem "Packard" w cenie 1250 dolarów za sztukę, co  na owe czasy było sporą sumą pieniędzy.

Dzięki pionierom sztuki fluorescencyjnego światła takim jak DeanFlavin, James Turrell, Douglas Wheeler, Robert Irwin, Keith Sonnier, Bruce Nauman czy Brigitte Kowanz neon i świetlówka na stałe weszły do repertuaru środków artystycznej ekspresji.

Obecnie są one bardzo popularnym i często stosowanym przez artystów medium, którzy wykorzystują właściwości światła, stwarzając iluzje, trójwymiarowości, osiągając efekty, które niemożliwe są do osiągnięcia dzięki światłu naturalnemu. Artyści rezygnują ze światła, jako elementu, efektu zdobiącego, uwypuklającego pewne elementy, światło samo w sobie staje się dziełem sztuki.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039