Strona Główna » Ogólnie » Wega, Capella lub Jowisz – pierwszą gwiazdką

W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a jeśli zaliczymy do tego grona planety, to także jasny Jowisz – informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Tradycja nakazuje rozpocząć kolację wigilijną w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. W tym roku, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia Słońce zajdzie w okolicach godziny 15:30, więc już około godziny 16-16:30 możemy wypatrywać na niebie pierwszych jasnych obiektów.

W zasadzie trzy z nich predysponują w tym roku do bycia pierwszą gwiazdką. Największe szanse na to ma Wega – najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lutni. Dnia 24 grudnia około godziny 16 świeci ona na wysokości prawie 50 stopni nad zachodnim horyzontem.

Ciut słabszym obiektem od Wegi jest Capella (czyli po polsku Koza) – najjaśniejsza gwiazda konstelacji Woźnicy. Znajdziemy ją po przeciwnej stronie nieba, 30 stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

W Wigilijny wieczór najjaśniejszym obiektem na niebie będzie Jowisz, który jest oczywiście planetą, nie gwiazdą. Tradycja jednak mówi nam o Gwieździe Betlejemskiej, która najprawdopodobniej była w rzeczywistości kometą lub koniunkcją planet, a więc obiektem Układu Słonecznego, tak jak Jowisz.

Ta największa planeta Układu Słonecznego godzinę po zachodzie Słońca będzie widoczna na wysokości ponad 30 stopni nad południowym horyzontem. Z jej odnalezieniem nie powinno być problemów, bo o tej porze będzie to najjaśniejszy obiekt na całym niebie. AOL

PAP – Nauka w Polsce

tot/bsz

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039