Strona Główna » Spotkanie, Wydarzenie » Akademia Wiedzy o Śląsku – Amerykańscy Ślązacy. Dziedzictwo, pamięć, tożsamość

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zaprasza na spotkanie z cyklu:  Akademia Wiedzy o Śląsku, na temat: Amerykańscy Ślązacy. Dziedzictwo, pamięć, tożsamość. Wykład wygłosi dr Anna Musialik-Chmiel.
Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki Anny Musialik-Chmiel „Amerykańscy Ślązacy – dziedzictwo, pamięć, tożsamość” wydanej przez „Księgarnię św. Jacka”.

Potomkowie Ślązaków w Brazylii i Stanach Zjednoczonych są bohaterami tej książki. Dziennikarska ciekawość i fascynacja tematem zaprowadziły autorkę za ocean w poszukiwaniu śladów ludzi, którzy wyruszyli w drugiej połowie XIX wieku z Górnego Śląska. Ich spadkobiercy, Amerykanie w czwartym i piątym pokoleniu urodzeni w Teksasie, nazywają siebie dziś śląskimi Teksańczykami, a wielu z nich potrafi rządzić po śląsku. W Brazylii jest inaczej, choć i tam Autorka spotkała ludzi, których przodkowie przybyli do tego kraju z Siołkowic na Opolszczyźnie za Silesiano Sebastianem Edmundem Wosiem-Saporskim w 1871 roku. Z zebranych relacji, wysłuchanych rozmów, przeczytanych rodzinnych pamiętników, kronik, z archiwalnych fotografii, układa się historia, w której najważniejsze są pytania o pamięć, dziedzictwo i tożsamość.

Archiwalne zdjęcia zamieszczone w publikacji i aneks fotograficzny współtworzą tę opowieść.
Do książki dołączona jest płyta z fragmentami rozmów przeprowadzonych z potomkami emigrantów ze Śląska.

Autorka książki Anna Musialik-Chmiel, dr nauk humanistycznych, z Radiem Katowice związana jest od 1987 roku i od wielu lat współpracuje też z polonijnymi stacjami radiowymi w Nowym Jorku i Chicago. Jest autorką audycji o tematyce społecznej i kulturalnej.

Do swoich osiągnięć zalicza kilka reportaży, z których jeden, wyróżniony na konkursie „Polska i świat” – o potomkach emigrantów ze Śląska do USA, zapoczątkował poszukiwania ludzi o śląskich korzeniach na kontynencie amerykańskim. Z red. Marią Pańczyk-Pozdziej wspólnie odnalazły potomków Ślązaków mieszkających w Brazylii.

Data: 26.01.2011
Godzina: 17:00
Miejsce: sala odczytowa Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7, wejście od ulicy Muzealnej

źródło: muzeum.opole.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039