Strona Główna » Ogólnie » Obchody roku Marii Skłodowskiej-Curie na Politechnice Opolskiej

W czwartek 27 stycznia w auli budynku „Łącznik” przy ul. Mikołajczyka 16 odbyły się wykłady oraz wystawa w ramach Obchodów roku Marii Skłodowskiej–Curie. Wykład „Działalność naukowo-badawcza Marii Skłodowskiej-Curie prowadził prof. W. Kotowski, natomiast „Intrygujące życie polskiej noblistki” prowadziła dr inż. A. Zatwarnicka.

Wystawa przedstawia życie Marii Skłodowskiej-Curie, jej szkolne lata, młodość, studia w Paryżu, następnie odkrycie radu i polonu. Na kolejnych tablicach znajdziemy informacje o pracach naukowych i nagrodach , konferencjach naukowych, wizytach w Ameryce i Polsce oraz o instytutach radowych.

Decyzją ONZ, na wniosek IUPAC oraz UNESCO, rok 2011 proklamowany został jako Międzynarodowy Rok Chemii IYC2011. Będzie to okazja do podkreślenia znaczenia chemii jako nauki i jej osiągnięć dla rozwoju i dobra ludzkości. W roku 2011 przypada 100 rocznica otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii przez Marię Skłodowską-Curie MSC100. Polska i Francja zamierzają wspólnie odegrać doniosłą rolę w obchodach IYC2011 i MSC100. Międzynarodowy Rok Chemii stanie się także okazją do podkreślenia wkładu kobiet w naukę.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) – rodowita warszawianka, najsłynniejsza kobieta naukowiec, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Była pierwszą w historii Sorbony kobietą profesorem, a rząd francuski odznaczył ją Legią Honorową. Jest jedyną kobietą oraz jedyną osobą nie urodzoną we Francji, którą pochowano w paryskim Panteonie.
Pierwszego Nobla otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki razem z mężem Pierre’m Curie i Henri Becquerelem, a drugiego osiem lat później, już samodzielnie, w dziedzinie chemii. Noblistami są także jej córka Irene Joliot-Curie (tak jak ona fizykochemik) oraz obaj zięciowie – Frederic Joliot-Curie i Henri Labouisse. Labouisse, mąż młodszej córki Ewy, który był szefem UNICEF-u, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Nie ma drugiej takiej rodziny noblistów!
Życie Marii Skłodowskiej-Curie było związane z Warszawą i Paryżem. W stolicy Polski upłynęła jej młodość. Od studiów na Sorbonie mieszkała już do końca życia we Francji, ale do Warszawy wielokrotnie przyjeżdżała i w tym mieście jest wiele miejsc, które o niej przypominają. Najważniejsze z nich to muzeum w domu jej urodzenia oraz Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Zapraszamy na strony internetowe polskich organizatorów IYC 2011 i MSC-100:
Polskie Towarzystwo Chemiczne – http://www.ptchem.pl
Muzeum MSC – http://muzeum.if.pw.edu.pl
Komitet Chemii PAN – http://www.komchem.pan.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039