Strona Główna » Ogólnie » Wykładowcy Politechniki Warszawskiej sprawdzą Wikipedię

Wykładowcy Politechniki Warszawskiej (PW) w najbliższych tygodniach zweryfikują i uzupełnią hasła Wikipedii. Kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki sprawdzi zagadnienia z zakresu zarządzania IT i zarządzania projektami. Efektów ich pracy można się spodziewać za 3-4 miesiące.
„Do korzystania z Wikipedii mało kto chce się otwarcie przyznać, jednak z tego źródła masowo korzystają wszyscy internauci. W zakresie naszej specjalizacji w polskiej wersji Wikipedii jest naprawdę sporo błędów. Szacujemy, iż dotyczą one przynajmniej 20 proc. haseł” – wyjaśnia PAP kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie Projektami PW dr inż. Andrzej Zalewski.

„Zasadniczym problemem jest nie tyle błędność definicji, co ich często niekonkretna treść, wady językowe, amatorska terminologia nieposiadająca oparcia w terminologii właściwej danej dziedzinie wiedzy, przypadkowo zebrana treść, definicje nieznanego przez nieznane” – wylicza dr Zalewski.

Jak wyjaśnia, uczestnicy akcji chcą się skupić na hasłach związanych z tematyką zarządzania projektami oraz zarządzania IT. Na początku eksperci z Politechniki zweryfikują kilkadziesiąt najważniejszych haseł już istniejących. Poza tym uzupełnią tę listę o kolejne hasła, których w tej chwili nie ma w bazie Wikipedii.

„Brak w Wikipedii tak popularnych pojęć, jak np. +model biznesowy+, +analiza wymagań+. Błędy proszę bardzo: pod hasłem +architektura oprogramowania+ znajduje się sekcja +Metodyki budowy systemów informatycznych+, a tam można znaleźć metody oceny architektury oprogramowania. Cały opis zawarty pod tym nagłówkiem to zestaw niewiele znaczących ogólników” – mówi naukowiec z PW.

Zapowiada, że w planach jest powołanie kilku zespołów merytorycznych, pogrupowania haseł merytorycznie, włączenie do współpracy koła naukowego zarządzania projektami PM-ART., działające na PW i wykorzystanie nauczycieli i trenerów prowadzących zajęcia na studiach podyplomowych Politechniki jako „najwyższej klasy konsultantów”.

Do sprawdzania haseł Wikipedii organizatorzy zaprosili studentów studiów podyplomowych, którzy za swoją aktywność będą nagradzani dodatkowymi punktami na studiach.

Polskie zasoby Wikipedii należą do najobszerniejszych na świecie. Większa jest tylko angielska, niemiecka i francuska wersja językowa. Dlatego próby wyeliminowania z procesu edukacji tej internetowej encyklopedii są z góry skazane na niepowodzenie.

„Dużo lepszym i ciekawszym rozwiązaniem jest merytoryczne wsparcie Wikipedii. Ponieważ zależy nam na jak najwyższym poziomie informacji tam zawartych, postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę w procesie ich redagowania” – tłumaczy dr Zalewski. „Jestem pewien, że nasza praca znacząco podniesie wiarygodność Wikipedii we wskazanych tu obszarach i zwiększy zadowolenie jej użytkowników” – uważa naukowiec.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop
Tagi:

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039