Strona Główna » Ogólnie » FNP wybrała kolejnych laureatów programu „Kolumb”

Ośmiu młodych naukowców otrzymało stypendia naukowe w ramach programu „Kolumb” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Zwycięzcy w nagrodę wyjadą na staż podoktorski w wybranym ośrodku naukowym. Laureaci rozstrzygniętej edycji wskazali na ośrodki naukowe w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Belgii.
Jak informuje FNP, czterech nagrodzonych wyjedzie na staże do USA. Dr Wojciech Chaładaj z Instytutu Chemii Organicznej PAN zapewnił sobie roczny staż na University of Illinois at Urbana-Champaign; dr Mikołaj Czajkowski z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego skorzysta ze stażu na Univeristy of Califonia w San Diego. Dr Mirosław Janowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN wyjedzie na roczny staż w Johns Hopkins University School of Medicine, a dr Przemysław Małkiewicz z Instytutu Problemów Jądrowych im. A. Sułtana skorzysta ze stażu na Pennsylvania State University.

Dwójka nagrodzonych jako miejsce odbywania stażu wybrała uczelnie niemieckie. Dr Krzysztof Cichy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza wyjedzie do zlokalizowanego w Hamburgu ośrodka DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron). Dr Teodozja Rzeuska z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN roczny staż spędzi na Freie Universitaet Berlin.

Univeristy College of London będzie miejscem stażu dr. Piotra Michaluka z Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Kolejna z nagrodzonych – dr Beata Nowakowska z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka – skorzysta ze stażu w belgijskim Catholic University of Leuven.

Fundacja podaje, że w ogłoszonym jesienią 2010 roku konkursie wzięło udział 94 kandydatów. Wnioski zakwalifikowane do drugiego etapu ocenili niezależni recenzenci zewnętrzni. W trzecim etapie konkursu eksperci rozmawiali z najlepiej ocenionymi kandydatami.

Stypendia zagraniczne w ramach programu „Kolumb” otrzymują najlepsi młodzi uczeni, którzy zyskują w ten sposób możliwość pobytu – od 6 do 12 miesięcy – w najlepszych ośrodkach naukowych świata.

O dofinansowanie mogą się ubiegać naukowcy, którzy mają stopień doktora, przy czym wniosek o stypendium złożą najpóźniej cztery lata od daty uzyskania doktoratu. O szczegółowych warunkach, które muszą spełnić kandydaci, można przeczytać tutaj.

Kandydaci są oceniani na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego oraz przedstawionego planu pracy, który zamierzają realizować w zagranicznym ośrodku. Istotnym kryterium przyznania stypendium jest również ranga naukowa wybranego ośrodka.

Średnia wysokość stypendiów wynosi średnio 3 500 euro miesięcznie – lub równowartość tej kwoty w innej walucie – w zależności od miejsca odbywania stażu. Fundacja pokrywa również koszty podróży stypendysty i jego współmałżonka – jeśli zamierza on przebywać ze stypendystą co najmniej przez połowę trwania stypendium – a także koszty ubezpieczenia stypendysty w czasie pobytu za granicą.

Wnioski do pierwszej w 2011 roku edycji programu FNP przyjmuje do 1 marca.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/ kap/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop
Tagi:

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039