Strona Główna » Aktualności, Ogólnie, Wydarzenie, Wystawy » Wernisaż ECHO PARK

Wernisaż – 26 lipca (wtorek) godz.18.00

Serdecznie zapraszamy!

 

MIĘDZY OBRAZEM A POWIDOKIEM

Projekt „ECHO PARK” to rodzaj epistemologicznego rozważania na temat sztuki. Problem niespójności przekazu i odbioru, na który składa się rozbieżność między tym, co postrzegamy i tym, co jest oraz przeczucie braku obiektywizmu w tworzeniu to kwestie, na których opiera się sztuka Agnieszki Grodzińskiej. Artystka podkreśla fakt nieustannego przetwarzania, obecnego nawet podczas – wydawałoby się – biernego odbioru. Ciągły proces przekładu staje się głównym narzędziem naszej percepcji.

Prawdziwe mechanizmy postrzegania wzrokowego (chyba najważniejszego instrumentu w procesie poznawczym człowieka) przesłaniane są często przez rutynę i przyzwyczajenia. Nasz umysł działa jak archiwum przechowujące miliony obrazów, jednak już w trakcie zapisu/kodowania dane ulegają zniekształceniom, częstokroć bardzo znaczącym. Artystka wychwytuje te „lapsusy” tworząc z nich pretekst dla własnej działalności. W dziele „O sztuce” E.H.Gombricha odnajdujemy stwierdzenie: „Nie ma większej przeszkody w podziwianiu dzieł sztuki niż nasza niechęć do odrzucenia nawyków i uprzedzeń”.

ECHO PARK – SERIA SLAJDÓW, TECHNIKA WŁASNA, 2010 R.

Twórczość Agnieszki Grodzińskiej wyrasta z gruntu malarstwa, a jej prace charakteryzuje właściwe dla tej dyscypliny myślenie obrazami. W erze informacyjno-dokumentacyjnej przytłaczająca większość przekazywanej treści przybiera formę obrazu. Następuje przeładowanie informacjami wizualnymi: kolorami, kształtami, strukturami oraz całym znaczeniem, jakie one niosą w każdej z warstw ikonograficznych. Wśród tej kakofonii przekazu artystka często wybiera obrazy, które wydają się jej intrygujące – paradoksalnie – poprzez swoją nieatrakcyjność. Te produkowane mechanicznie obrazy często mówią nieprawdę o samych sobie – półprawda to przecież nie prawda! Co wiemy np. o malarstwie abstrakcyjnym, jeżeli znamy je tylko z czarno-białej reprodukcji?

ECHO PARK – SERIA SLAJDÓW, TECHNIKA WŁASNA, 2010 R.

Grodzińska analizuje dychotomię zachodzącą pomiędzy obiektem a jego wizerunkiem. Uzmysłowia nam, że ten drugi jest czymś w rodzaju powidoku, platońskim cieniem, który jednak w oderwaniu od kontekstu zaczyna funkcjonować jako niezależny byt.
Artystka kolekcjonuje obrazy, tworząc z nich własny gabinet osobliwości. Owocem tej niemalże obsesyjnej fascynacji stał się – jak sama twierdzi – „spory zbiór rozmaitego rodzaju dokumentów: reprodukcji, odbitek ksero, wycinków z książek od plastyki, siermiężnych reprintów z lat 80. charakteryzujących się zazwyczaj niezwykłymi kolorami lub przeciwnie – ograniczeniem ich do czerni i bieli”. Poprzez ingerencje w te artefakty artystka rozmnaża związki intertekstualne między kompilowanymi przez siebie obrazami. Wędrując po tym współczesnym studiolo, odnajdujemy nie tylko kurioza i hybrydy, ale także cenne trofea w postaci dzieł „supermenów malarstwa” (jak nazywa swoich mistrzów).
Grodzińska stara się uporać z piętnem tych powracających stygmatów poprzez odwołania do niezwykle nabrzmiałych kontekstów. Ostatecznie dokąd prowadzi nas dzieło inspirowane kopią kopii – wymazanie, przywrócenie i ponowne zamazanie de Kooninga? Ekspresja artystki kierunkuje się w stronę neodadaizmu, a przyczyną tej destrukcyjno-dekonstruktywistycznej metody pracy może być kryzys – koniec sztuki? – bądź potrzeba przełomu – VIVE LA REVOLUTION!

Natalia Krawczyk

Wystawa „ECHO PARK” Agnieszki Grodzińskiej w opolskiej galerii to pierwsza prezentacja związana projektem realizowanym przez artystkę w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne odsłony tego przedsięwzięcia będzie można oglądać jesienią w Warszawie, a następnie w Poznaniu.


ECHO PARK – SERIA SLAJDÓW, TECHNIKA WŁASNA, 2010 R.

Żródło: http://www.galeriaopole.pl/pl/echo-park-agnieszka-grodzinska

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039