Strona Główna » Film, Ogólnie, Polecane, Spektakle » LATO FILMÓW W GSW

 

15.08.2011 – „BUTELKI ZWROTNE” reż. Jan Svěrák

Przed każdym pokazem prezentacja etiud filmowych użytkowników serwisu digart.pl

START GODZ.21.30

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
PLAC TEATRALNY 12
(plac za Galerią Sztuki Współczesnej).

W przypadku niepogody sale GSW.

WSTĘP BEZPŁATNY!

BUTELKI ZWROTNE prod. Czechy, Dania, Wielka Brytania premiera 2007 Świat, 2008 Polska
czas. 100 min. Komedia obyczajowa.
Opis:

Pan Józef Tkaloun, nauczyciel tuż przed emeryturą, na skutek nieprzyjemnego incydentu rezygnuje z pracy w szkole. Znajduje zatrudnienie w punkcie skupu butelek w pobliskim supermarkecie, co wprawia całą jego rodzinę w kosternację. Przy okazji tej degradacji społecznej, tym zabawniejsze wydają się perypetie miłosne zarówno samego zainteresowanego, jak i jego współpracownikow, żony udzielającej korepetycji z Niemieckiego oraz córki niedawno porzuconej przez męża.

Reż. Jan Sverak rozpoczął studia w Praskiej Akademii Filmowej w 1983 roku w sekcji filmu dokumentalnego. Jego najlepsze studenckie dzieła to „Vesmirna Oddysea II(1986)” i „Pożeracze Oleju(Ropaci, 1988)” – krótkometrażowy ekologiczny film dokumentalny, za którego dostał „Studenckiego Oskara” dla najlepszego krótkometrażowego filmu obcojęzycznego w USA. Od ukończenia studiów w 1988 roku stworzył tylko wielkie hity w skali Republiki Czeskiej. Jego pierwszy film „Szkoła Podstawowa(1991)” był nominowany do oscara jako najlepszy film obcojęzyczny. Za kolejny, „Jazdę(1994)” otrzymał m. in. główną nagrodę prestiżowego festiwalu w Karlovych Varach, a „Akumulator I(1994)” był wówczas najdroższym w Czeskiej historii i najchętniej oglądanym w 1994 roku. Za „Kolę(1996)” gdzie był reżyserem i producentem odebrał oscara dla filmu obcojęzycznego, a „Ciemnoniebieski Świat(2001)” był wielkim wydarzeniem nie tylko w Czechach.
Nagrody:
2009 Czeski Lew wygrana Najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, nagroda publiczności.
Łącznie film uzyskał 17 nagród i nominacji.

Organizator:

GSW

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza, Radio Opole, TVP Opole.

Galeria jest finansowana z budżetu Miasta Opola

Żródło:http://www.galeriaopole.pl/pl/lato-filmow-w-gsw-4

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039