Strona Główna » Spotkanie » Gaumardżos! Opowieści z Gruzji 20 września 2011

 

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

zaprasza na spotkanie

z Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem

oraz prezentację książki

Gaumardżos! Opowieści z Gruzji

 

20 września 2011

Godz. 18:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 9

Wstęp wolny

 

Wspólnie napisana przez małżeństwo Mellerów książka „Gaumardżos!” to jednocześnie przewodnik turystyczny, reportaż z podróży, książka kucharska i zbiór anegdot
o współczesnej Gruzji i jej mieszkańcach. Pozwala przy tym na skonfrontowanie mentalności Gruzinów z polskim spojrzeniem na świat.

Dzięki Ance Dziewit i Marcinowi Mellerowi (którzy kochają się i razem kochają Gruzję) chcę tam pojechać znowu. Pozazdrościłam im gościnnych gruzińskich przyjaciół, śpiewów i picia do rana, spotkań z historią… Jadę i Państwo też się zbierają!

Kiedy byłam młoda (czyli dawno dawno temu) byłam w Gruzji i zakochałam się na zabój. To był kraj – raj, gdzie wszyscy mężczyźni chcieli się ze mną żenić i gdzie pierwszy raz spróbowałam wina. Od wina i mężczyzn zakręciło mi się w głowie.
Dzięki Ance i Marcinowi chcę tam pojechać znowu
.

Dorota Wellman – dziennikarka

 

„Gaumardżos” może przeczytać każdy, kto jest zainteresowany czymś więcej niż własny „ogródek”. Każdy, kto lubi historie ciekawe i prawdziwe. Czasem całkiem pokręcone.
Czy Ania i Marcin idealizują Gruzję? To „ichnie” spojrzenie. Dzięki im i moim rekomendacjom Gruzję odwiedziło sporo naszych znajomych. I wszyscy wracali w „różowych okularach”. W Gruzji znajdujemy coś więcej.
Coś, co – choć nie do końca sobie z tego zdajemy sprawę – w Polsce już powoli tracimy. Taką frajdę z bycia z obok siebie, łapania chwili, przekształcania tej chwili w coś fajnego.

Katarzyna Pakosińska – dziennikarka, aktorka, miłośniczka Gruzji

 

 

Wygląda na to, że Gruzja była przeznaczeniem Ani i Marcina. Wzywała ich do siebie, przyciągała i uwodziła, aż wreszcie spakowali plecaki i ruszyli w drogę – żeby teraz nas uwodzić pasjonującymi opowieściami
o ludziach i miejscach, od Batumi do Swenetii przez gruzińskie wsie i stoły aż po własne wesele. Świetnie się czyta!

Beata Pawlikowska – podróżniczka, pisarka

 

Nie spotkasz Gruzina, który by nie był absolutnie pewien, że nie ma lepszego zakątka na świecie niż Sakartwelo. To ich oczywista oczywistość. Może i zjedzą coś innego, przełkną jak najszybciej, bo przecież najlepsze na świecie jest gruzińskie jedzenie. I góry.
I Tbilisi. I wspólne śpiewanie. I wino. Wszystko najlepsze. Co za cholerni nacjonaliści. Ale wino, fakt, przednie. Śpiewają genialnie. I to jedzenie, Boże jak ono smakuje.
Uczta jako sposób życia. I toasty. Kiedy już mamy po dziurki w nosie kolejnej mowy za przodków, nagle tamada powie coś takiego, że łzy stają nam w oczach albo kwiczymy ze śmiechu. I szalone poczucie humoru.
I zamiłowanie do absurdu. I ta radosna anarchia, kiedy wydaje się, że początek nie zejdzie się z końcem, a jednak. I tak naprawdę nikt tu nie jest sam. To jest Gruzja.

[fragment książki]

 

_____________________

 

Anna Dziewit-Meller – dziennikarka i reporterka. W programie ”Dzień Dobry TVN” i radiu ChilliZet poleca dobre książki. Swoje teksty publikowała m.in. w „Polityce”, „Wysokich Obcasach” i „Lampie”.
Jest współautorką książek „Głośniej! Rozmowy z pisarkami”, oraz „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”.

Marcin Meller – z wykształcenia historyk, z zawodu reporter. Były dziennikarz „Polityki”. Jako jej wysłannik po raz pierwszy trafił do Gruzji; opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii i w Afryce.
Prowadził pierwszy polski reality show „Agent” oraz program „Dzień dobry TVN”. Obecnie jest redaktorem naczelnym „Playboya’’ oraz gospodarzem „Drugiego Śniadania Mistrzów” w TVN24 i „Melliny” w Radiu ROXY.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039