Strona Główna » Nauka » Europejskie sondy zbadają Słońce i ciemną energię

Europejskie sondy zbadają Słońce i ciemną energię

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeli w przestrzeń dwie sondy, które przeprowadzą badania Słońca i zbadają tzw. ciemną energię – poinformował magazyn „Science”.

fot. sxc.hu

Misje te, o nazwie Solar Orbiter i Euclid zostały wybrane na posiedzeniu ESA 4 października z trzech możliwych. Trzecia misja, PLATO, mająca zbadać sposoby formowania się planet i ewentualne warunki do powstania życia, została przesunięta na inny termin.

Solar Orbiter i Euclid to satelity obserwacyjne, które mają być wystrzelone w tzw. oknie odpalenia w roku 2017 i 2019. Pierwsza z nich zbada promieniowanie słoneczne, jego wahania i cykliczność. Badania te stały się pilne po przesunięciu w czasie fazy wzrostu aktywności słonecznej z nieznanych do tej pory przyczyn. Solar Orbiter przeleci bliżej Słońca niż którakolwiek poprzednich misji.

Z kolei Euclid, będący satelitą-teleskopem zbada tzw. ciemną energię, poprzez dokładne zmapowanie wielkoskalowych struktur we Wszechświecie. Ciemna energia to hipotetyczna energią, której udział w całkowitej energii Wszechświata naukowcy szacują na ponad 70 proc. Wypełnia ona przestrzeń, wywierając na nią ujemne ciśnienie, co powoduje rozszerzenie Wszechświata. Na razie jest konstrukcją czysto teoretyczną, która ma wyjaśnić problem brakującej masy we Wszechświecie i jednocześnie przyspieszania ekspansji kosmosu.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło:http://www.naukawpolsce.pap.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039