Strona Główna » Imprezy » KNIHAHAŘI – Czeska książka artystyczna w Opolu Wstęp wolny

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

 zaprasza na wernisaż wystawy

 

KNIHAHAŘI – Czeska książka artystyczna w Opolu

 

4 stycznia 2012, godz. 18:00

Galeria Zamostek, MBP ul. Minorytów 4

 

Autorzy prac:

Barbora Štěpánová

Hana Mičková

Iva Krupicová

Michaela Casková

Zuzana Jargašovš

Karol Lament

Wstęp wolny

 

Status książki artystycznej nie jest jeszcze usankcjonowany jednolitą definicją – w najprostszym ujęciu: brak jest jednoznacznego stanowiska w sporze o to czy książka artystyczna jest bardziej dziełem sztuki czy nośnikiem literatury, w którym dbałość o estetykę formy stoi po prostu na najwyższym poziomie.

Jednak od czasu Wyspiańskiego i wszystkich, którzy próbowali łączyć obraz z tekstem i szukać najpełniejszego wyrazu dla tekstu w artystycznej formie książki, zapoczątkowana została dość wyraźna ewolucja. Funkcja książki (książka jako nośnik treści, medium) przestała być najważniejsza, a zautonomizowała się jej forma, która stała się samowystarczalna i stanowi pretekst do zrobienia i pokazywania dzieła. Książka zaczęła inspirować artystów jako forma, pretekst do stworzenia obrazu czy rzeźby. Niektórzy nawet są skłonni do tego rodzaju obiektu prowadzać sens terminu „książka artystyczna”, uznając, że są to książki, ale zupełnie niezależne od jakiejkolwiek funkcji – a więc niejednokrotnie pozbawione jakiejkolwiek treści.  Bywają jednakże artyści wrażliwi nie tylko na formę plastyczną, ale i na słowo,  dążący do nadania książce cech artyzmu nie tylko przez ilustrację ale i doskonały skład, dobór fontów, światła kolumn, zdobień typograficznych, okładki, etc. Według nich, w książce artystycznej tekst w sposób oczywisty zawsze wpływać będzie na wygląd książki, ale tu zasada obwiązuje i w drugą stronę. Użyte materiały, czcionka, inne elementy plastyczne, sposób prezentacji itp. mają wpływ na warstwę literacką pracy.

Jakkolwiek by jednak na książkę artystyczną nie spojrzeć – jedną z jej cech jest niepowtarzalność oraz odmienna od tradycyjnej możliwość dotarcia do przesłania dzieła i jego odcyfrowania. W tym znaczeniu książka artystyczna to dzieło totalne i odrębne od innych dziedzin sztuk plastycznych.

Na wystawie KNIHAHAŘI oferujemy możliwość zapoznania się z twórczością grupy sześciorga artystów z Republiki Czeskiej. Każdy z nich prezentuje inny sposób rozumienia książki artystycznej oraz jej powstawania, któremu to procesowi towarzyszy nie tylko grafika i ilustracja, ale także animacja, malarstwo, design i performance. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną również prace, będące wynikiem współpracy artystów (książki autorskie, komiks, introligatorstwo artystyczne).

Prace prezentowane na wystawie nie dają się zatem zaszufladkować. Stanowią raczej kompleksowe spojrzenie na pewną formę artystyczną, w której, w efekcie końcowym, ogniskuje się przedmiot: książka.

Serdecznie zapraszamy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039