Strona Główna » Polecane » ROSJA JAKIEJ NIE ZNAMY 11 stycznia 2012, godz. 18:00 Sala Konferencyjna , ul. Minorytów 4 Wstęp wolny

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na spotkanie

z Wacław Ropieckim

 

ROSJA JAKIEJ NIE ZNAMY

 

 

11 stycznia 2012, godz. 18:00

Sala Konferencyjna , ul. Minorytów 4

Wstęp wolny

 

 

Zapraszamy na prezentację zdjęć przedstawiających wizerunek kraju, który mimo swej aktywnej obecności w mediach, na arenie politycznej i w gospodarce świata, nie jest bliżej znany. Autor fotografii – Wacław Ropiecki – spędził tam 13 lat, z czego 10 lat na terenach Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, wokół miejscowości Chabarowsk.  W swojej prelekcji pokaże codzienne życie ludzi żyjących w niecodziennych warunkach, których napotykał jako misjonarz i wolontariusz Międzynarodowej Misji „Rodzina”. Jego zdjęcia prezentują również szpitale, więzienia, domy dziecka, domy seniora, do których docierał z pomocą humanitarną.

 

Chwile radości, smutku i nostalgii rejestrują codzienne życie miasta i jego mieszkańców, które uzupełniane jest krótkimi opisami fotografowanych sytuacji. Ten dokument może mieć znaczenie dla zrozumienia współczesnej Rosji, dla polskiego reportażu, ale pokazuje też, że fotografia może być instrumentem zmieniającym świat, próbującym go polepszyć, lecz nie w sposób utopijny, (…), ale w sposób dosłowny, bez poetyckiej przenośni. W przypadku Ropieckiego fotografia łączy się z konkretnym czynem i działaniem społecznym i na tym polega także jej wyjątkowość. Autor nie czeka na nagrody za swą społeczno-artystyczną działalność, przede  wszystkim poszukuje Światła, niosąc pomoc potrzebującym na obrzeżach ogromnego kraju, jakim jawi się w dalszym ciągu Rosja. 

- Krzysztof Jurecki

Wacław Ropiecki w latach 1972-76 jest członkiem i współzałożycielem Grupy Format. W latach 1977-78 współdziała z Galerią Foto-Medium-Art, a w okresie 1978-80 z Galerią Permafo. W latach 1982-85 współpracuje z łódzkimi animatorami Strychu, Tanga, Niemego Kina, Konstrukcji w Procesie i Łodzi Kaliskiej.  W latach 1980-85 tworzy prace pod wspólnym hasłem DO ŻYCIA PRZEZ SZTUKĘ. Od grudnia 1981 roku, w proteście na wprowadzenie w Polsce Stanu Wojennego, rozpoczyna działalność Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA! przenosząc w torbie i prezentując prace w postaci tzw. Ksiąg.  Od 1977r.jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych Europy.

Tragiczna śmierć przyjaciela pobudza go do refleksji i radykalnych zmian systemu wartości. Coraz bardziej angażuje się w działalność społeczną, a od roku 1986 rozpoczyna współpracę z Międzynarodową Misją „Rodzina” (The Family International), z którą przez 13 lat prowadzi działalność charytatywną i misyjną na terenie Rosji, z czego 10 lat w rejonie Chabarowska i Władywostoku. Przez dwa lata kontynuuje tę działalność w Dniepropietrowsku na Ukrainie. Rezultatem tej pracy stała się książka, cykl wystaw i prelekcji zatytułowanych „Fragmenty Notatnika Misyjnego ZMIEŃ ŚWIAT!”.

Źródło: www.mbp-opole.art.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039