Strona Główna » Polecane » Wieczór poświęcony pamięci WISŁAWY SZYMBORKSIEJ 9 lutego 2012 r., godz. 18:00

Prezydent Miasta Opola, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

Nowa Trybuna Opolska, Gazeta Wyborcza w Opolu,

Radio Opole, Radio Plus, Radio Planeta

zapraszają na wieczór poświęcony pamięci

 

WISŁAWY SZYMBORKSIEJ

9 lutego 2012 r., godz. 18:00

Sala Konferencyjna, MBP ul. Minorytów 4

Teksty Wisławy Szymborskiej czytać będą:

Wiceprezydent Krzysztof Kawałko,

redaktorzy opolskich mediów, literaci, bibliotekarze… i mieszkańcy Opola.

Moderator spotkania: Justyna Przyborowicz

Na zakończenie Wieczoru, przed gmachem MBP,  wspólnie przeczytamy wiersz Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” i wyślemy lampiony pamięci do nieba.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

- Wisława Szymborska

Wisława Szymborska –urodziła się w Kórniku pod Poznaniem, związana całe życie z Krakowem, gdzie studiowała, gdzie mieszkała i pracowała – i gdzie zmarła, 1 lutego 2012.

Polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka; członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich członek Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku, odznaczona Orderem Orła Białego. W latach 1953–1966 była kierownikiem działu poezji „Życia Literackiego”, W 1983 nawiązała współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od 1988 była członkiem Pen Clubu, od 2001 była członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Debiutowała na łamach „Dziennika Polskiego” wierszem Szukam słowa w 1945. W 1952 w wydała pierwszy tom poetycki Dlatego żyjemy, w tym samym roku została członkiem Związku Literatów Polskich. Krytycy jednak oceniają, że dopiero wydany pięć lat później tom „Wołanie do Yeti” stał się jej właściwym debiutem; widoczne stały się już charakterystyczne cechy jej poetyki – aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy. Jej ostatni tom „Tutaj” ukazał się w 2009 r.

W świecie jej twórczość znana była dzięki licznym przekładom m.in. na angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

Szymborska stanowi fenomen i zagadkę: skromna, zamknięta, dyskretna i wyciszona elektryzowała czytelników. Prostota jej wierszy nadal skutecznie opiera się objaśnieniom badaczy i bezbłędnie trafia w gust współczesnego odbiorcy. Poetka nawiązywała kontakt z publicznością ponad głowami krytyków i bez pomocy mass mediów, a jej wiersze rozchodziły się w nakładach równych powieściom popularnym. (…) Stworzyła własną szkołę pisania, własny język – pełen dystansu do wielkich wydarzeń historycznych, do biologicznych uwarunkowań ludzkiego istnienia, do społecznej roli poety, do systemów filozoficznych, ideologii, prawd przyjmowanych na wiarę, nawyków, stereotypów, zahamowań. Był to również język współczucia dla pokrzywdzonych, język zachwytu nad urodą życia, które poraża swym pięknem, nielogicznością, tragizmem. Język wyważonych sądów i stonowanych uczuć; język liryki kontrolowanej przez umysł chłodny i świeży, język poddany intelektualnym rygorom, które nie wykluczały wrażliwości na zwyczajne atrakcje bytu. Język paradoksu, z pozoru prosty, a w istocie wyrafinowany i przewrotny.

- Krystyna Dąbrowska

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039