Strona Główna » Imprezy » DNI OTWARTE Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w dniach 2 – 3 marca 2012 r. MBP, ul. Minorytów 4

Szanowni Państwo
Dokładnie rok temu, 2 marca 2011 roku, uroczyście otwieraliśmy nowy gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ulicy Minorytów. Przepiękny budynek, obsypany nagrodami architektonicznymi, budził w nas, pracownikach biblioteki, radość i ekscytację ale też obawy. Z jednej strony stwarzał zupełnie nowe możliwości – piękne wnętrza wyposażone w nowoczesny sprzęt,  sala konferencyjna, galerie, otwarte przestrzenie wypożyczalni, wesoły Pokój Bajek dla najmłodszych czytelników, klimatyczna mediateka  – wszystko to pozwalało na poszerzenie oferty kulturalnej  kierowanej do Opolan w różnym wieku. Z drugiej strony baliśmy się o to czy czytelnicy przyzwyczajeni do starej lokalizacji będą chcieli odwiedzać nową bibliotekę, czy pozytywnie ocenią nasze starania w stworzeniu zupełnie nowej jakości usług bibliotecznych, czy po okresie pierwszego zaciekawienia nadal będą gośćmi naszej instytucji. Słowem – czy uda się nam osiągnąć cel, któremu przeniesienie biblioteki do nowego gmachu przyświecało: skłonić mieszkańców Opola do myślenia o bibliotece współczesnej, takiej która nie jest  jedynie wypożyczalnią książek ale też przestrzenią rekreacji, miejscem spotkań, strefą kultury.

Na początku roku, w zgodzie z tradycją i obowiązkami, przygotowaliśmy statystyki działalności biblioteki. Surowe liczby, ustawione w rządki, zestawione porównawczo z poprzednim okresem statystycznym, procenty, ułamki… raj dla matematyka. Dla nas – też raj. Bo wiedzieliśmy co te liczby przedstawiają. Jedynki, dziewiątki, trójki,  obrazowały ilu czytelników zapisało się do naszych wypożyczalni, ilu odwiedzających przekroczyło jej progi, ile osób przyszło na spotkania literackie, koncerty, happeningi, wystawy, ekspozycje, ile książek przybyło na naszych regałach. Raj – bo liczby te jasno pokazywały to, czego powoli się domyślaliśmy – że nasza biblioteka wrosła w Opole, że wpisała się nie tylko w zabudowę naszego miasta lecz przede wszystkim w świadomość jego mieszkańców.  Ponad  240 tys. osób odwiedziło skorzystało z naszej oferty w nowym gmachu, zapisało się do nas 14,5 tys. czytelników (330% więcej niż w 2010 roku). Zorganizowaliśmy 339 wydarzeń: imprez cyklicznych, spotkań literackich, wystaw, zajęć dla dzieci, konferencji itp. Udostępniliśmy ponad 120 tys. książek i 70 tys. zbiorów elektronicznych. Zakupiliśmy 7,8 tys. nowych zbiorów na różnych nośnikach.

Te liczby cieszą. Cieszą tak bardzo, że jedyny sposób w jaki możemy je skomentować – to słowo „dziękujemy”. Dziękujemy władzom miasta za to, że wspierały powstawanie nowej biblioteki. Dziękujemy mieszkańcom Opola za to, że nas odwiedzają. Dziękujemy i tym, którzy mieszkają poza Opolem, a którzy zapisali się jako czytelnicy MBP, którzy na imprezy przyjeżdżali do nas z Gliwic, Brzegu, Wrocławia, z Krakowa, Zielonej Góry…

Jednocześnie zapraszamy na Dni Otwarte Biblioteki. W dokładną rocznicę rozpoczęcia naszej działalności przy ulicy Minorytów –  2 i 3 marca 2012 roku. Szereg atrakcji czeka na tych, którzy nas odwiedzą.

Szanowni Państwo

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu z okazji rocznicy otwarcia nowego gmachu biblioteki serdecznie zaprasza na DNI OTWARTE BIBLIOTEKI
w dniach 2 – 3 marca 2012 r. MBP, ul. Minorytów 4

W programie:
•    Spotkanie z Jackiem Niedzielą-Meirą
•    Recital jazzowy Jacka Niedzieli –Meiry, Wojciecha Niedzieli i Gabriela Niedzieli
•    Kod Biblioteki – impresje zeszłoroczne
•    Fontanna Kultury – ekspozycja
•    Sobota z Tatą i Mamą
•    oraz turniej gier planszowych „Planszowe Opole”

•    JAZZ W BIBILIOTECE
Obchody Dni Otwartych Biblioteki rozpoczniemy spotkaniem z autorem książki „Historia jazzu. 100 wykładów” – z  Jackiem Niedzielą Meirą.
dr hab. Jacek Niedziela, w latach 1998, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007 i 2011 w ankiecie pisma „Jazz Forum” uznany został kontrabasistą nr 1 w Polsce. Współpracował z wybitnymi muzykami z USA- takimi jak Eddie Henderson, Art  Farmer, John Clayton, Victor Lewis, Bobby Watson, Kevin Mahogany, Mike Mainieri, Deborah Brown, a także czołówką polskiej sceny jazzowej: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Piotr Wojtasik, Andrzej Jagodziński, Piotr Baron, Walk Away. Uczestniczył w licznych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą – Kopenhaga, Ateny, Mediolan, Rzym, Los Angeles, San Francisco, Nowy Jork, Waszyngton, Paryż, Istambuł, Tel Aviv, Berlin, Kolonia, Wiedeń. Występował w najbardziej prestiżowych klubach jazzowych- Birdland i Village Gate (Nowy Jork), Blues Alley (Waszyngton), New Morning ( Paryż), Quasimodo (Berlin) Montmartre (Kopenhaga), A-Train (Berlin), Porgy and Bess (Wiedeń). Ma na koncie 6 płyt autorskich: „Wooden Soul”, „Jazzowe Poetycje”, „Sceny z Macondo”, „Historia Roku Minionego”, „Bassville” i „Zjesienniony” oraz ponad 30 nagranych pod kierunkiem innych muzyków.
Solowa płyta „Bassville” została nominowana do Nagrody Fryderyka w 2006. Nominowany w kategorii „kompozytor roku 2011” (płyta „Zjesienniony”). Nominację do Fryderyka otrzymały także płyty Kwartetu Ptaszyna Wróblewskiego „Real Jazz”, „To kiss the ivories” Wojciech Niedzieli i „Opowieść” Wojciecha Majewskiego z jego udziałem.
Od 1991 roku angażowany jest do prowadzenia klasy kontrabasu i wykładów Historii Jazzu podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Krakowie i Pułtusku oraz do  prac jury Konkursów Jazzowych- „Bielska Zadymka Jazzowa”, „Jazz Juniors”- Kraków, „Jazzowy Krokus”- Jelenia Góra, Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl- festiwal big-bandów. W czerwcu 2007 zaprezentował solowy recital podczas Światowej Konwencji Kontrabasowej w Oklahoma City , USA.
W latach 2002-2005 pełnił funkcję Dziekana/Dyrektora Wydziału/Instytutu Jazzu w Katowicach. Jest obecnie profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu i PWSZ w Nysie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA. Jest autorem książki „Historia Jazzu- 100 wykładów” (2009).
Odznaczony został przez prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi-2005; otrzymał także Nagrodą Ministra Kultury „Gloria Artis”-2005  oraz Okolicznościową Nagrodę Ministra Kultury -2011.

Jego książka „Historia jazzu” skierowana jest nie tylko do pasjonatów, ekspertów i znawców tematu, ale i stale rosnącego grona słuchaczy tego gatunku muzycznego. Odkrywamy w niej korzenie i ewolucje jazzu oraz biografie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Ubarwiają ją opowieści i anegdoty, jak ta o złamanym smyczku kontrabasisty, który w ten sposób spopularyzował technikę pizzicato. Książka powstawała i dojrzewała przez ostatnie trzy lata, stanowiąc największą przygodę życiową, w którą autor zabiera czytelnika zapraszając do wspólnej wędrówki przez kolejne style muzyczne.
„Historia Jazzu” Jacka Niedzieli to spojrzenie na jazz z szerszej perspektywy, pomagające zrozumieć jego historyczny kontekst i funkcję społeczną. To również skarbnica ciekawostek o życiu moich idoli. Czytając tę książkę uzmysłowiłem sobie jak złożonym zjawiskiem jest jazz. Jazz jako uboczny produkt historii oraz zjawisko wynikające ze spotkań konkretnych osób.
- Leszek Możdżer

Promocji książki towarzyszyć będzie również spotkanie z muzyką jej autora. Po spotkaniu, również
w Sali Konferencyjnej, wysłuchać będzie można mini recitalu jazzowego w wykonaniu Jacka Niedzieli-Meiry (kontrabas), Wojciecha Niedzieli (fortepian) oraz Gabriela Niedzieli (gitara).

Wojciech Niedziela
Czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych.W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986).
Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem- „New Presentation-Trio”, ”Lonesome Dancer”,  ”To kiss the Ivories”
i „Domingos Tunes”. Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego,
z którym związany jest od połowy lat 90-tych do dnia dzisiejszego.
Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To kiss the Ivories” oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz”. Koncertował w wielu krajach Europy, a także na Kubie i w USA –
w słynnym nowojorskim klubie Birdland. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath). Akompaniował wielu znanym wokalistkom jazzowym-Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze
i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Eryk Kulm.
Uczestniczył we wszystkich częściach jazzowo-poetyckiego tryptyku Jacka, miał w nim duży udział,
a na płycie „Jazzowe Poetycje” – z racji wkładu kompozytorskiego (trzy utwory do wierszy Haliny Poświatowskiej) pełnił wręcz rolę współ-lidera.
Wielokrotnie zapraszany był do pełnienia roli jurora konkursów jazzowych – Tarnów Jazz Contest, Nowy Tomyśl- Festiwal big-bandów. Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, w PWSZ w Nysie oraz podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady
na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

Gabriel Niedziela
Najmłodszy muzyk w tym towarzystwie. Debiutant w nagraniowej scenerii. Tegoroczny absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Przedstawiciel młodego pokolenia Niedzielów, syn Jacka. Koncertuje wraz ze swoim kwartetem w kraju i za granicą. Do osiągnięć indywidualnych może zaliczyć m.in. II miejsce na Mistrzowskim Konkursie Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie – Guitar City 2007 r. oraz wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 2010 r.  W obecnym się roku akademickim podjął pracę dydaktyczną na kierunku jazzowym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

•    SZTUKA W BIBLIOTECE
W trakcie DOB, w dwóch bibliotecznych galeriach, oglądać będzie można mini ekspozycje przygotowane przez pracowników Biblioteki. W Fotogalerii, na parterze budynku, zaprezentowana zostanie wystawka KOD BIBLOTEKI – która za pomocą liczb i zdjęć podsumowywać będzie miniony rok działalności MBP w Opolu.
Na pierwszym piętrze biblioteki, w Małej Galerii (nazywanej też ‘szklanym kubikiem’), prezentowana będzie ekspozycja o tajemniczej nazwie FONTANNA KULTURY.     Ekspozycja, która udowodnić ma, że książka towarzyszy człowiekowi nawet w najbardziej prywatnych momentach. Słowem homo sum.. ergo czytam zawsze i wszędzie.

•    ROZRYWKA W BIBLIOTECE
W sobotę, 3 marca, w godzinach 12:00 do 17:00, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Otwartych spotkań z Grami Planszowymi”, które MBP organizuje we współpracy z Opolskim Klubem Gier Planszowych. Zapraszamy nie tylko członków klubu – ale wszystkich nowych graczy, których z chęcią wprowadzimy w zasady gier innych niż Chińczyk czy Monopoly. Dodatkową atrakcję spotkania stanowić będzie prezentacja nowej gry – „Zaczęło się w Polsce. 1939-1989” – o której opowie Maja Radecka.

•    ZABAWA W BIBLIOTECE
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży zaprasza najmłodszych czytelników na SOBOTĘ Z TATĄ I MAMĄ – spotkanie które będzie doskonałą okazją, aby w niecodziennej formie spędzić czas z dzieckiem i w ten sposób, od najmłodszych lat rozbudzać w nim zainteresowanie literaturą.

•    BIBLIOTEKA – MIESJCE SPOTKAŃ
Dni Otwarte Biblioteki to również doskonała okazja do zwiedzenia najtajniejszych zakamarków pięknego budynku. Proponujemy zwiedzanie biblioteki inne niż dotąd – będzie można wejść do magazynu książek, do pomieszczeń biurowych, czy na tarasy. Chętnych do zwiedzania zapraszamy 2 marca, w godzinach 15-17. Przy okazji – zachęcamy do rozmów z bibliotekarzami, rozmów o wszystkim: o życiu i przemijaniu, nowościach wydawniczych, rozgrywkach ligowych lub arkanach wiedzy bibliologicznej. Niech rocznica otwarcia nowego gmachu stanie się okazją do zacieśniania przyjaźni, do spotkań i rozmów, słowem – do wspólnego tworzenia nowej przestrzeni kultury w Opolu.

Serdecznie Państwa zapraszamy!
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny.

Opolski Klub Gier Planszowych „Planszowe Opole” wraz z MBP po raz kolejny zapraszają na Otwarte Spotkania z Grami Planszowymi. Ta wspólnie organizowana akcja ma promować nowe gry planszowe, pokazać, że poza Chińczykiem, Eurobiznesem i warcabami, istnieje wiele ciekawych, zaskakujących, pięknych, wymagających skupienia i zabawnych rozgrywek, w trakcie których czas pędzi trzy razy szybciej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Opola i okolic do MBP.  w godz. 12:00 – 17:00. Członkowie klubu chętnie wytłumaczą gry początkującym i zaproponują nowe, ciekawe tytuły, tym, którzy już poznali magię dzisiejszych gier planszowych.

DOB to również niepowtarzalna okazja do zwiedzenia najtajniejszych zakamarków biblioteki: będzie można wejść do magazynu książek, na tarasy, do piwnicy… oraz wypić z bibliotekarzem kawę i porozmawiać z nim o życiu i przemijaniu, najlepszych książkach w bibliotece, o tajemnicach zawodu i arkanach wiedzy bibliologicznej.
Zapraszamy!


Źródło: www.mbp-opole.art.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039