Strona Główna » Aktualności, Nauka » ŚLĄSKIE FORUM KRAJOZNAWCZE, w dniu 16 lipca 2012 r., o godz. 16.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Polskie Stowarzyszenie Krajoznawcze w Opolu serdecznie zapraszają na piąte spotkanie z cyklu ŚLĄSKIE FORUM KRAJOZNAWCZE, w dniu 16 lipca 2012 r., o godz. 16.30 do Sali Konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4. Wykład „Wybitni przyrodnicy śląscy. Sylwetki wielkich osobistości nauki związanych ze Śląskiem”, wygłosi prof. dr.hab.inż Jan Kubik z Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej. Spotkanie prowadzić będzie Tadeusz Jacek Rogoża.
Prof. Jan Kubik studiował na Politechnice Śląskiej, tam też się doktoryzował. Z opolską Wyższą Szkołą Inżynierską związał się w 1973 roku. Stworzył w Opolu naukową szkołę termo-mechaniki i jej zastosowań w inżynierii budowlanej. Jest autorem 17 prac zwartych i ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Jest też członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Przewodniczy Komisji Inżynierii Budowlanej Śląskiego Oddziału PAN w Katowicach
Opolanom dał się też poznać z innej, nienaukowej strony. Jego pasją jest popularyzacja i przywracanie pamięci wybitnych uczonych urodzonych na Śląsku. Gdy dowiedział się, że wielki matematyk i fizyk Martin Wilhelm Kutta urodził się przed 140 latami w Byczynie, zorganizował seminaria, by przybliżyć opolskiemu środowisku jego sylwetkę.
Zadbał też o przywrócenie pamięci o fizyku Theodorze Kałuży, urodzonym 125 lat temu w Opolu. Doprowadził do zorganizowania w 2010 r. w ratuszu uroczystej sesji poświęconej osiągnięciom tego uczonego, zakończonej odsłonięciem pamiątkowej tablicy na fasadzie jego rodzinnego domu.
Pozanaukowe pasje społeczne prof. Kubika związane są też z ochroną dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny. Jako Prezes opolskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami od 1986 roku starał się o zachowanie zabytkowej zabudowy śródmieść miast Opolszczyzny, m.in. Głuchołaz, Nysy, Otmuchowa, Paczkowa, Opola.
Zainicjował w roku 1991 ratowanie pozostałości przemysłu wapienniczego w naszym województwie, proponując wytyczenie szlaku starych wapienników Opolszczyzny w ramach poszerzonego Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny. Powstał nawet polsko-czeski projekt naukowy, gotowe są już pierwsze propozycje rewaloryzacji pieców wapienniczych. Podobną inicjatywę podjął przy ratowaniu pozostałości zabytkowych tkalni w Prudniku.
Zaangażował się także w zachowanie unikatowych w skali kraju, późnogotyckich polichromii brzeskich z XV wieku, mieszczących się w 12 kościołach w okolicach Brzegu.
Przez długi czas, bo od 1992 roku, zabiegał o powołanie społecznej komisji konserwatorskiej województwa opolskiego, jako forum dyskusyjnego i decyzyjnego w sprawach zachowania dziedzictwa kulturowego Śląska.

Udało się dopiero w roku 2004. Prof. Kubik przewodzi tej komisji, która opiniuje zasadność podejmowania prac konserwatorskich w obiektach zabytkowych.
Profesor opracował też podręcznik z zakresu problemów fizyki budowli zabytkowych.
Prywatnie lubi turystykę, zwłaszcza góry.  Przez wiele lat dojeżdżał do pracy na rowerze, w czasach, gdy jeszcze nie było to modne

 

Tadeusz Jacek Rogoża emerytowany pedagog, nauczyciel geografii. Przez wiele lat działał w PTTK, Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, Polskim Klubie Ekologicznym, Polskim Towarzystwie Geograficznym  Jest Instruktorem Krajoznawstwa Polski oraz założycielem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców, Honorowym Prezesem Oddziału Opolskiego TOnZ .

Szanowni Państwo serdecznie zapraszam na wykład prof. Jana Kubika.

Źródło: http://www.mbp-opole.art.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039