Strona Główna » Film » Kino Meduza Kwiecień 2013

KWIECIEŃ 2013

24.04.2013 środa, godzina 19:00
Dokumentalna odsłona kina

Dokumenty Wojciech Wiszniewski, blok 120’

W swym krótkim życiu zrealizował tylko kilkanaście filmów dokumentalnych. Jednak większość z nich na trwałe wpisała się w historię polskiego dokumentu. Tak naprawdę zaistniał jako reżyser dla szerszej publiczności dopiero po swej śmierci. W 1981 roku, w czasie istnienia legalnej „Solidarności”, gdy zdjęto z półek wiele zakazanych przez cenzurę prac polskich filmowców. Był rekordzistą wśród „półkowników”, jak nazywano tych reżyserów, których filmy nie mogły być rozpowszechniane z przyczyn cenzuralnych. Na półkach, z przyczyn cenzuralnych, przeleżały jego najlepsze filmy dokumentalne, w tym – jak napisał Marek Hendrykowski – „arcydzieło polskiego dokumentu”, czyli Elementarz, który trafił na ekrany, odnosząc wielki sukces, dopiero po przedwczesnej śmierci reżysera.

w.wiszniewski_1

 

 

 

 

 

 

 

 

wstęp, 6 zł

26.04.2013, piątek, godzina 19:00
Oko w oko – spotkanie z Pawłem Wysoczańskim

p.wysoczański

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Pokaz filmów:
W drodze, dok. 50’ 2008,

w drodze_2

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

„W drodze” opowiada o podróży emerytowanego górnika z Katowic, Mieczysława Bieńka, do Jego Ekscelencji Dalajlamy, mieszkającego w północnych Indiach. Bohater przez całe życie był szeregowym górnikiem kopalni „Wieczorek”. Pracował na tzw. przodku, przy wydobyciu węgla. Ciężka praca doprowadziła go do wypadku, w wyniku którego został poważnie ranny i nie mógł powrócić do pracy pod ziemią. Jego największa życiowa pasja – praca w kopalni została brutalnie przerwana. Mieczysław Bieniek stanął przed dylematem: co robić ze swoim życiem? Wizja spokojnego życia na emeryturze nie odpowiadała mu. Nie znając języka, bez przewodnika, bez mapy, bez pieniędzy górnik samotnie wyruszył na wielomiesięczną podróż do Azji. Od tego czasu organizuje kolejne ekspedycje. Ten film jest zapisem jednej z nich…
Bohater podróżuje samotnie, bez planu wyprawy, jadąc przed siebie… Podróż do Dalajlamy jest szczególna dla Mieczysława, bo tym razem ma on na swojej drodze cel. Za wszelką cenę musi zobaczyć się z duchowym przywódcą Tybetańczyków. Dlaczego tak bardzo zależy mu na spotkaniu z przywódcą Buddystów? Czy uda mu się zrealizować marzenie?

Kiedyś będziemy szczęśliwi, dok. 45’ 2011

Historia Daniela?-?młodego chłopaka ze świętochłowickich Lipin, który marzy o nakręceniu własnego filmu. Krąży więc po okolicy z wyposażoną w kamerę komórką, nagrywa sąsiadów, urządza oficjalny casting do swojej produkcji. W domu czeka na niego babcia?–?kochająca, oddana, ale nie przebierająca w środkach, gdy trzeba wnuka przywrócić do pionu.
W „Kiedyś będziemy szczęśliwi” wątek indywidualnego dążenia do samorealizacji splata się z historią o rodzinnym przywiązaniu. Tło stanowi portret Lipin?- nie tak smutnych, jak z początku mogłoby się wydawać.

kiedyś będziemy szczęśliwi_1

 

 

 

 

 

wstęp, 8 zł

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039