Strona Główna » Film » Euroshorts 2012 TRASA PO POLSCE – 12.06.2013 środa

Program projekcji w Opolu/ KINO MEDUZA 12 – 15.06.2013

Festiwal Euroshorts to jedyny w Europie festiwal filmów krótkometrażowych, w którym ważne miejsce ma też film reklamowy. Festiwal promuje młodych, ambitnych, niezależnych twórców filmowych oraz debiutantów, a jego głównymi widzami są artyści, studenci i osoby zainteresowane najnowszymi trendami w reklamie.

Trwa trasa festiwalu po Polsce, filmy dotrą do 15 polskich miast.

Festiwal Euroshorts to jedna z ważniejszych imprez promujących filmy krótkometrażowe i twórczą reklamę w Polsce. Ma charakter objazdowy, w okresie 20 lat swego istnienia dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził w salach kinowych prawie pół miliona widzów. Na festiwalu prezentowane były filmy młodych filmowców z niemal wszystkich krajów świata, a także retrospekcje mistrzów, między innymi Petera Greenawaya, Romana Polańskiego czy Andrzeja Kondratiuka. Laureatami nagród Euroshorts byli: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil, Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy. Wielu z nich wspomina Euroshorts jako ważny etap w swojej karierze.

12.06.2013 środa, godzina 20:00, wstęp 8 zł

Filmy animowane, dokumentalne i eksperymentalne z konkursu Euroshorts, 95 minut

Oprócz zwycięstwa w konkursie Euroshorts te filmy wygrywają też wiele innych prestiżowych konkursów, otrzymują nagrody BAFTA, są nominowane do Oscarów i triumfują na światowych festiwalach.

  • Animowane

Luminaris 6:00, Hiszpania, Juan Pablo Zaramella GRAND PRIX EUROSHORTS 2012

1

W świecie kontrolowanym i planowanym przez światło, zwyczajny mężczyzna ma plan, który może zmienić naturalny bieg rzeczy.

Baśń o złej księżniczce Kunegundzie 2:00, Polska, reż. Arkadiusz Jurcan

2

Niedostępny zamek Chojnik w Sudetach i historia niezwykle pięknej lecz wybrednej księżniczki Kunegundy. Dziewczyna tak długo wybierała kandydata do swojej ręki aż w końcu spędziła długie i samotne życie w zamkowej wieży.

Sirató (Pożegnanie) 4:33, Węgry, reż. Ferenc Cakó

3

Samotne pożegnanie z miłością, rodziną i przyjaciółmi nie musi być smutne, gdy towarzyszy mu muzyka zespołu Magna Cum Laude.

Beerbug (Biopaliwo), 7:00, Hiszpania, reż. Ander Mendia

4

Joe jest zajęty prowadzeniem przydrożnej stacji benzynowej. Postanawia zrobić sobie przerwę i wypić piwo. Wtedy właśnie stwierdza, że ktoś brutalnie go okrada.

Bez tytułu 1:11, Polska, reż. Paulina Wyrt

5

Historia jest pozornie prosta, znudzony nastolatek w pustym mieście. Film wypełniony błahymi wydarzeniami: wybijanie rytmu patykiem na szczeblach płotu, mijanie budynków, ptaki na drutach wysokiego napięcia, które nadają niepokojący rytm powtarzanych wydarzeń

Preti (Księża) 21, Włochy, reż. Astutillo Smeriglia WYRÓŻNIENIE EUROSHORTS ZA ANIMACJĘ

6

Film pokazuje proces rodzenia się głębokiej przyjaźni między dwoma księżmi, którzy uważani są trochę za homofobów.

  • Eksperymentalne

Hex Suffice Cache Ten 12:00, Niemcy, reż. Thorsten Fleisch

7

Surrealistyczna ucieczka rozbitego umysłu w oświetlone neonami koszmary, pochodzące z porzuconej przyszłości. Nagle pojawiają się zakłócenia wśród rozmnażających się, subatomowych cząstek w ciele bohatera. Transformacji nie da się już cofnąć.

Wstyd 6:24, Polska, reż. Karma Fryc

8

Oto ja-rzeczywistość wsparta urojeniami niegdysiejszego stanu. Wolna czy pozbawiona godności? Kto się wstydzi? Ja czy Ty? Trudno podzielić się swoim sekretem.

Dawn Of The Rainbow (Świt tęczy) 4:00, Wielka Brytania, reż. Katie Goodwin

9

Z oryginalnego blanku (części filmu, którą widzi tylko kinooperator) filmu „Czarodziej z Krainy Oz” z roku 1939 autorka zbudowała animację do muzyki Wayne Urquharta, która miała się znaleźć w „Czarodzieju z Krainy Oz” ale została odrzucona. Czy udało się w ten sposób uchwycić istotę kina?

  • Dokumentalne

List z rzeki 5:00, Polska, reż. Jarosław Piskozub i Maciej Jasiński

10

Bohater filmu w 1995 wygrał loterię wizową i wraz z żoną przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Po latach wraca do Polski sam i w krótkim liście obrazuje jak wiele stracił przez ten wyjazd.

XRonix 26’24, Polska, reż. Aleksandra Rek

11

xRonix (Roni)- ma rogi na czole, implanty w rękach, jako pierwsza osoba w Polsce i szósta na świecie wytatuował sobie oczy. Pod toną makijażu i cynizmu kryje się jednak zupełnie inny człowiek. To chłopak, który opiekuje się swoją babcią, młodszym bratem – Alanem, a także samotną matką. Ona najbardziej nie może sobie poradzić ze zmianami, jakie uczynił na swoim ciele.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039