Strona Główna » Ogólnie » XI Opolska Jesień Literacka, która odbędzie się w dniach od 5 listopada do 16 grudnia 2013 r

Szanowni Państwo

XI Opolska Jesień Literacka, która odbędzie się w dniach od 5 listopada do 16 grudnia 2013 r., jest opolskim świętem literatury, rozpoznawalnym na mapie literackiej kraju.

Celem OJL jest prezentacja ważnych wydarzeń literackich i kulturalnych kraju, a także popularyzacja dorobku twórczego opolskiego środowiska literackiego wśród studentów, młodzieży szkolnej i mieszkańców Opola (w załączniku banerek na stronę).

XI Opolską Jesień Literacką zainauguruje spotkanie z Andrzejem Nowakowskim, autorem albumu fotografii Sławomir Mrożek, które będzie formą uczczenia pamięci zmarłego w tym roku wybitnego dramatopisarza, prozaika i rysownika, jakim był Sławomir Mrożek. Poprzez swoje zdjęcia Nowakowski w sposób niezwykle subtelny i delikatny utkał opowieść o ostatnich latach życia wielkiego mistrza. Wieczór swoim występem zatytułowanym „Spojrzenie Mrożkiem” uświetnią aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego.

W drugi dzień XI OJL wprowadzi nas Piotr Śliwiński spotkaniem zatytułowanym Poeci własnymi słowami, a jego gośćmi będą najwybitniejsi poeci współcześni należący do generacji Nowej Fali, a mianowicie Ewa Lipska oraz Ryszard Krynicki.

Następnego dnia w podróż do Tomi zabierze nas Tomasz Różycki – opolski poeta, tłumacz, krytyk literacki oraz laureat Nagrody Kościelskich. W swojej najnowszej książce Tomi. Notatki z miejsca postoju, snuje on fragmentaryczne refleksje i zagłębia się w przeszłość stymulowany zmianą miejsc pobytu. Autor nie gloryfikuje jednak podróży jako źródła kontemplacji i zastanowienia. Ciągle przemieszczanie się nie jest bowiem celem samym w sobie, lecz ma przede wszystkim skłaniać do refleksji nad tytułowymi „miejscami postoju”.

Gościem XI OJL będzie Andżelika Kuźniak, autorka Papuszy, wzruszającej opowieści o losach Bronisławy Wajs, cygańskiej poetki, która pisząc przepełnione tęsknotą piosenki, dokumentowała cygańskie dziedzictwo. Niebywały talent okazał się jednak jej największym przekleństwem. Sława i rozgłos sprawiły, iż stała się ona obca dla swojej rodzimej wspólnoty. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie.

Opolskie święto literatury swoją obecnością uświetni Wojciech Nowicki, pochodzący z Opola dziennikarz i fotograf. Jego ostatnia publikacja Salki to kunsztowny opis wędrówki, skonfrontowany ze wspomnieniami z dzieciństwa oraz kresową historią przodków Nowickiego. Na kartach tej książki autor odbywa swoistą podróż w czasie i przestrzeni, zmagając się z przejmującymi uczuciami tęsknoty, lęku i bezdomności. W meandry tego świata wprowadzi nas moderator spotkania Tomasz Różycki.

Podczas XI OJL spotkamy się z Małgorzatą Rejmer – pisarką i reportażystką, autorką książki „Bukareszt. Kurz i krew”. M. Rejmer podróżowała po Bukareszcie rowerem, mieszkała w blokowiskach, przemierzała Rumunie pociągiem, szukając odpowiedzi co konstruuje dzisiejszą Rumunię. M. Rejmer napisała zbiór wciągających reportaży o kraju i ludziach, którzy nie mieli szczęścia do decydentów poszkodowanych przez historię

Naszym kolejnym gościem będzie dziennikarka Barbara Włodarczyk. W swoich telewizyjnych reportażach od lat przybliża Rosję polskim widzom; teraz po raz pierwszy odłożyła kamerę i sięgnęła po klawiaturę. Wynikiem tego jest książka Nie ma jednej Rosji, ukazująca społeczne przemiany, jakie zaszły w tym kraju na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Ten zbiór reportaży, napisanych z werwą i prostotą, odsłania cząstkę fascynującej „rosyjskiej duszy”.

Do Opola zawita również Agnieszka Wolny-Hamkało, by z Dorotą Wodecką porozmawiać o swojej najnowszej publikacji pt. Zaćmienie – niekonwencjonalnej powieści z wyzwoloną kobietą – byłą policjantką w roli głównej.

Opolska Jesień Literacka to doskonała okazja do promowania twórczości opolskiego środowiska literackiego. Nie inaczej będzie i w tym roku. Swój najnowszy zbiór zatytułowany Portret z duszą na ramieniu zaprezentuje Irena Wyczółkowska – poetka porównywana do Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej. Swoje tomiki zaprezentują również przedstawiciele młodej generacji poetyckiej jak Bartosz Suwiński, Dobromir Kożuch i Radosław Wiśniewski.

Wszystkie imprezy XI OJL objęte są honorowym patronatem Prezydenta Miasta Opola. Opolska Jesień Literacka cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Imprezy odbywają się w głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Zainteresowanie wcześniej organizowanymi imprezami przekonuje nas o potrzebie kontynuacji tego przedsięwzięcia i umożliwieniu udziału wszystkim chętnym.

Dobrze układająca się współpraca między Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu i opolskimi mediami daje nam nadzieję, że Państwo i w tym roku pomożecie dotrzeć nam do szerszego grona odbiorców imprez organizowanych w ramach XI Opolskiej Jesieni Literackiej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039