Strona Główna » Konferencje, Ogólnie » spotkanie z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką oraz prezentację książki Andrzej Wajda. Podejrzany 25 listopada 2013 r.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

zaprasza na spotkanie

z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką

oraz prezentację książki

Andrzej Wajda. Podejrzany

25 listopada 2013 r. (poniedziałek) godz. 18:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

wstęp wolny

Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina. W czasach PRL Służba Bezpieczeństwa śledziła go 24 godziny na dobę, zakładała podsłuchy, rewidowała i prowokowała. Jednak filmy zawsze pozostawały dla niego najważniejsze. Dzięki nim mógł wyrażać swoje zdanie jako twórca, obywatel, patriota. Gdy w 1977 roku Daniel Olbrychski namawiał go do podpisania jednego z listów protestacyjnych, reżyser odpowiedział mu: „Ty podpisuj list, ja nie mogę tego zrobić teraz, bo by mi wstrzymali Człowieka z marmuru, a tym filmem więcej zdziałam niż podpisem”.

Andrzej Wajda. Podejrzany to biografia polityczna reżysera, którą można wyczytać z jego filmów, dokumentów odnalezionych w archiwach i relacji świadków. To najnowsza książka biograficzno-historyczna duetu Witold Bereś – Krzysztof Burnetko. Autorzy barwnie opisują życie swego bohatera na skrzyżowaniu polityki, codzienności i aktywności zawodowej. Sięgają po nieznane materiały i cytują doskonałe opracowania. Ale przede wszystkim – rozmawiają z samym bohaterem.

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko współpracują od lat 80., kiedy redagowali podziemne pismo „Promieniści” i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali między innymi wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem. Są autorami książek Marek Edelman. Życie. Do końca, Kapuściński: nie ogarniam świata, Nasza historia. 20 lat RP.pl, czy Krąg Turowicza (wspólnie z Joanną Podsadecką).

[źródło: materiały prasowe]

Prezentacja książki będzie połączona z pokazem krótkiego filmu zmontowanego z fragmentów Człowieka z marmuru, Człowieka z żelaza i Człowieka z nadziei oraz wykładem zatytułowanym Przewodnik po nieznanym Wajdzie. W załaczniku informacje o książce i autorach.

Serdecznie zapraszamy!A3_plakat_Wajda_OPOLE.cdr

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039