Strona Główna » Aktualności, Ogólnie » Spotkanie z Romanem Sękowskim

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

zaprasza na spotkanie

z Romanem Sękowskim

i prezentację książki

Opole

Rozwój przestrzenny miasta do końca XVII wieku

(szkice i wypisy źródłowe)

 

4 grudnia 2013 (środa), godz. 17.00

Sala Konferencyjna MBP

ul. Minorytów 4

wstęp wolny

 

Roman Sękowski – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, bibliofil, kolekcjoner i historyk, znawca genealogii i heraldyki śląskiej. Był wieloletnim dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Autor „Herbarza szlachty śląskiej”, pierwszego w Polsce wielotomowego informatora o rodach i herbach szlachty śląskiej. W 2011 roku wydał pierwszą część studiów nad dziejami księstw opolskiego i raciborskiego, w 2012 roku ukazała się część druga.

Opole. Rozwój przestrzenny miasta do końca XVII wieku – trzecia część studiów nad dziejami księstwa opolskiego i raciborskiego, wydana w 2013 roku. Większość materiałów autor zebrał na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Wydał je dopiero teraz, między innymi z powodu zbliżającej się rocznicy pierwszej próby lokacji miasta w 1217 roku, która świadczy o rosnącym wówczas znaczeniu Opola. Szkice i wypisy źródłowe zawierają informacje o procesie kolonizacji Śląska w XIII wieku, początkach osady zwanej później Opolem, układzie lokacyjnym miasta, a także historię tutejszych zamków i wolnych domów szlacheckich. Książka dedykowana jest byłym, obecnym i przyszłym mieszkańcom Opola.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1039