Biblioteka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

Biblioteka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego
45-342 Opole, ul. Drzymały 1 a

Strona www: www.bwt.uni.opole.pl

Tel. 77 442 37 69

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 17:00
sobota: 10:00 – 15:00
 

Z historii biblioteki…
Do dnia 1 października 1994 roku, kiedy z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Diecezjalnego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego rozpoczął swoją działalność Uniwersytet Opolski z siedzibą w Opolu, studenci teologii korzystali głównie z księgozbiorów bibliotecznych Instytutu Teologiczno-Pastoralnego przy ul. Kardynała Kominka w Opolu oraz Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Św. Piotra w Nysie.
Od 1997 roku biblioteka instytutowa mieści się w nowym kompleksie budynków, przy ul. Drzymały 1 i podlega Bibliotece Głównej UO, wchodząc w skład bibliotecznej sieci uniwersyteckiej. Warto dodać, że projekt zabudowy, w której swą siedzibę ma Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, zdobył wyróżnienie w konkursie „Mister Architektury”.
W lutym 2002 r. w bibliotece uruchomiono pracownię internetową Wydziału Teologicznego, która obejmuje 10 stanowisk komputerowych, udostępnianych pracownikom i studentom tegoż Wydziału.
Księgozbiór Biblioteki Wydziału Teologicznego.

Zbiory zgromadzone przez Bibliotekę to m.in. książki i czasopisma krajowe i zagraniczne oraz zbiory specjalne, takie jak: mikrofisze, płyty CD, kasety VHS, stare druki, wydawnictwa informacyjne oraz komputerowe bazy danych. Biblioteka systematycznie powiększa i uzupełnia swój księgozbiór poprzez kupno książek i czasopism, częściowo ze środków Kurii Diecezjalnej, częściowo – Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego.

Katalog główny Biblioteki Wydziału Teologicznego odsyła do bazy danych ALEPH, zaś baza prac magisterskich i licencjackich do wyszukiwarki FIDKAR, umieszczonej na stronie głównej Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Multiwyszukiwarka, którą swoim studentom zaproponował Wydział Teologiczny, umożliwia przeszukiwanie baz katalogowych książek, bibliografii zawartości czasopism tematycznych oraz katalogów prac dyplomowych w tym samym czasie. Za pomocą jednego kliknięcia możemy więc sporządzić całkiem pokaźną bibliografię, obejmującą nie tylko pozycje, dotyczące wskazanej przez nas osoby, ale także pełnych wykazów, zawierających zarówno książki, jak i artykuły z czasopism oraz fragmenty prac zbiorowych czy prac dyplomowych.
Za pomocą tego narzędzia, pasjonaci teologii mogą także uzyskać dostęp do Opolskiej Bibliografii Teologicznej, zaś ze strony internetowej Biblioteki Wydziału Teologicznego wejść bezpośrednio do katalogu mikrofisz, zawierających źródła prawa kanonicznego (Canon Law A Basic Collection). Ponieważ udostępniony w PDF`ie dokument zawiera ponad 770 woluminów, zmikrofilmowanych na 5296 fiszkach, stanowi on nie lada gratkę dla miłośników wiedzy teologicznej.

W przypadku poszukiwań, nakierowanych na teksty kanoniczne oraz ich opracowania w językach obcych, strona biblioteki odsyła za pomocą linku do korzystania z międzynarodowej teologicznej bazy bibliograficznej, do której – by mieć pełen dostęp – należy się zalogować (ATLA Religion Database). Zakres tematyczny bazy obejmuje: studia biblijne, historię Kościoła, etykę i filozofię religii.
Katalog rozpraw doktorskich i habilitacyjnych odsyła do strony www.nauka-polska.pl, na której znajdują się rzetelne i na bieżąco aktualizowane informacje o rozpoczętych oraz ukończonych dysertacjach.
Obecnie z biblioteki korzysta ponad 2000 studentów różnych wydziałów, wypożyczając corocznie ok. 13,5 tys. woluminów. Ze zbiorów, liczących ok. 72 tys. wol. książek i ok. 9 tys. wol. czasopism, dostępnych w katalogu komputerowym, korzysta rocznie ok. 12,5 tys. osób.
 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop
© 2010 Studiuj w Opolu · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
Polityka Prywatności
Redsoft.pl - Programy na Zlecenie