Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki
45-081 Opole, ul. Piastowska 18, 19, 20

Strona www: www.wbp.opole.pl

Tel. 77 454-02-23

Godziny otwarcia:
czytelnia i dział informacji naukowej:                                              
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00                                                                                   
sobota: 11:00 – 17:00

czytelnia internetowa:
poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

wypożyczalnia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 19:00
sobota: 11:00 – 17:00

Ogólne warunki zapisu
By zapisać się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, należy okazać dowód osobisty, wypełnić kartę zapisu i zobowiązać się podpisem do przestrzegania regulaminu, a także uiścić zryczałtowaną opłatę, tytułem usług informacyjnych, w wysokości 6,00 zł. W tej cenie czytelnik otrzymuje kartę biblioteczną ważną przez rok oraz dostęp do wiedzy, zaklętej w bogatych zbiorach biblioteki oraz jej oddziałów.  

Użytkownik może wypożyczyć zbiory po okazaniu karty bibliotecznej bądź dowodu tożsamości oraz złożeniu zamówienia na każdy egzemplarz. Jednocześnie wypożyczyć można 7 woluminów, na okres 1 miesiąca. Przed upływem terminu zwrotu, czytelnik może prolongować datę oddania książek, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości 2,00 zł za każdy egzemplarz, za następny miesiąc. Cały okres wypożyczenia książki nie może jednak przekroczyć 3 miesięcy. W przypadku nie zgłoszenia chęci prolongaty i nie zwrócenia książki, po upływie terminu zwrotu, biblioteka pobiera kary w wysokości 6,00 zł za każdy wypożyczony egzemplarz zbiorów, za każdy miesiąc ich przetrzymywania.

Przed skorzystaniem z czytelni, obowiązkowa jest wizyta w szatni. Należy pozostawić w niej okrycie wierzchnie oraz torby, plecaki, teczki, parasole itp. Czytelnik pozostawia u dyżurnego bibliotekarza kartę czytelnika WBP, jeżeli jej zaś z pewnych powodów nie posiada, otrzyma kartę bezpłatną upoważniającą do korzystania ze zbiorów WBP wyłącznie na miejscu. Kartę tę wystawia się na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Na zamówienie czytelników, bibliotekarze wykonują kserokopie z materiałów własnych, jednak ze względu na ochronę zbiorów, pracownik biblioteki może odmówić wykonania usługi z druków wydanych w latach 1800-1950. Samodzielne kopiowanie rysunków, schematów, planów, map i reprodukcji, czytelnik powinien uzyskać zgodę bibliotekarza.

Wszyscy ci, którzy chcą korzystać z bogatej oferty biblioteki, czują się jednak zagubieni w gąszczu zagadnień, związanych z „poruszaniem się” pośród ogromnych księgozbiorów, bądź chcą po prostu zapytać o radę, powinni udać się do Działu Informacyjno-Bibliograficznego (w siedzibie głównej biblioteki, przy ul. Piastowskiej), który:
- udziela informacji (bezpośrednio, telefonicznie, przez Internet, korespondencyjnie) ze wszystkich dziedzin wiedzy (ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o regionie) na podstawie bogatego księgozbioru podręcznego, katalogów, kartotek, komputerowych baz danych i innych materiałów,
- pomaga maturzystom zebrać materiały do prezentacji tematu z języka polskiego,
- udostępnia prawnicze bazy komercyjne: Lex Omega, Legalis, Infor Lex,
- opracowuje tematyczne zestawienia i poradniki bibliograficzne, wydawnictwa okolicznościowe, tworzy własne bazy danych (kartoteki zagadnieniowe),
- opracowuje "Bibliografię Województwa Opolskiego" i "Bibliografię Opolskiego Powiatu Ziemskiego",
- prowadzi Punkt Informacji Prawnej (w każdy wtorek g. 18.00-19.00 można skorzystać bezpłatnie z porad prawniczych członków Koła Naukowego "Młodych Prawników" przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego)
- udostępnia stanowiska internetowe,
- opracowuje i udostępnia wystawy tematyczne,
- przygotowuje i prowadzi wycieczki po bibliotece i lekcje biblioteczne (po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym (77 453-64-74),
- koordynuje działania informacyjne bibliotek samorządowych województwa, prowadzi działalność szkoleniową.
 
ZBIORY
Wypożyczalnia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki udostępnia czytelnikom: książki z różnych dziedzin wiedzy, szczególnie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Lektury i podręczniki akademickie i dla uczniów szkół średnich, literaturę piękną, a także kasety z nagraniami utworów literackich.
Czytelnia udostępnia:
- księgozbiór podręczny z różnych dziedzin wiedzy,
- zbiory regionalne dotyczące Śląska (w tym czasopisma),
- czasopisma popularne i specjalistyczne,
- kartografię i grafikę współczesną,
- kolekcję książek i czasopism, pochodzących z kolegium franciszkańskiego w Nysie,
- zbiory sztuki – albumy malarstwa, rzeźby, architektury i sztuki użytkowej,
- mikrofilmy – czasopisma polskie i niemieckie oraz zmikrofilmowane starodruki
- druki ulotne z okresu powstań śląskich i plebiscytu,
- pocztówki i widokówki miast śląskich,
- dokumentację fotograficzną działalności WBP,
- ekslibrisy bibliotek i osób prywatnych,
- dokumenty życia społecznego z terenu Opola i województwa.

W czytelni istnieje także możliwość realizacji zamówień w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • del.icio.us
  • Wykop
© 2010 Studiuj w Opolu · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
Polityka Prywatności
Redsoft.pl - Programy na Zlecenie